Konferencja - materiały do pobrania.

Szanowni Państwo, witamy w Teatrze Współczesnym w Warszawie w sezonie 2024/25! Jak Państwo wiedzą jest to dla naszego Teatru sezon dużych zmian. We wrześniu stanowisko Dyrektora Teatru objął Wojciech Malajkat – aktor, reżyser i wykładowca, który przez dwie kadencje pełnił funkcję rektora Akademii Teatralnej w Warszawie (2016-2020, 2020-2024) a w latach 2009-2017 był dyrektorem stołecznego Teatru Syrena. Zastępcą Dyrektora ds. artystycznych został Marcin Hycnar – aktor, reżyser, wykładowca i menedżer kultury, w latach 2017-2020 Zastępca Dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, w latach 2020-2022 Dyrektor łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza.

Zastępczynią Dyrektora ds. administracyjnych została Alicja Zielińska-Wójcik – kierownik i koordynator projektów inwestycyjnych m.in. dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy, Teatru Ateneum, Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie,  a kierowniczką literacką Agata Zdziebłowska – w latach 2017-2020 kierowniczka literacka Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, w latach 2020-2024 kierowniczka działu literackiego łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza.

Mając świadomość bogatej 75-letniej historii i niepodważalnej renomy Współczesnego na teatralnej mapie stolicy i kraju, rozpoczynamy czas intensywnej pracy nad nową jakością, świeżym podejściem i unowocześnieniem instytucji na wielu obszarach. Zależy nam na ewolucyjnym i transparentnym rozwoju Współczesnego przy zachowaniu szacunku wobec jego wypracowanego profilu opartego na trzech filarach, którymi są: wybitna literatura, rzetelne aktorstwo i szacunek wobec publiczności. Chcemy, by nasze działania zapewniły satysfakcję naszym wiernym Widzom, ale także umożliwiły pozyskanie nowej widowni. Pracujemy nad uwspółcześnieniem komunikacji, zwiększeniem aktywności w mediach społecznościowych, rozwojem reklamy opartej na nowych mediach, modernizacją strony internetowej i poszerzeniem oferty repertuarowej. Chcemy z zaangażowaniem reagować na oczekiwania naszej publiczności i oferować jej różnorodny repertuar na najwyższym poziomie. Różnorodność to gwarancja wymiany myśli między widzem a twórcą – a ta dla każdej instytucji kultury powinna być priorytetem.

W mojej ocenie „współczesny” nie powinien odnosić się ani do czasu, w jakim powstał tekst stanowiący podstawę danego spektaklu, ani do estetyki, w jakiej jest on realizowany. „Współczesny” znaczy w moim przekonaniu tyle, co: odnoszący się do aktualnej kondycji człowieka oraz świata, w jakim ten funkcjonuje. W tym znaczeniu na wskroś współczesna może być nie tylko nowa dramaturgia, ale i sztuka Czechowa, Shakespeare’a i Ajschylosa, co teatr na całym świecie udowodnił już niejednokrotnie.

Głównym pytaniem, jakie chcę zadawać sobie i zapraszanym do współpracy twórcom i twórczyniom jest więc pytanie o to, czy proponowany przez nas temat spektaklu, sekunduje współczesności, odnosi się do aktualnych wydarzeń, nadąża za szybko zmieniającą się rzeczywistością. Czy wchodzi z nią w dialog? Analizuje ją lub stanowi antidotum na jej bolączki?

Chcę budować repertuar wokół dobrej literatury, bo tylko ona – niezależnie, czy jest to klasyka, czy nowa dramaturgia – ma szansę odnosić się do problemów, konfliktów i wyzwań, jakie niesie ze sobą czas bieżący, a które są – jak się przekonujemy – uniwersalne. Zależy mi też na eklektyzmie repertuarowym. Z jednej strony daje on bowiem szansę na poszerzenie grona odbiorców (szukających przecież w teatrze różnych wrażeń i przeżyć), a z drugiej – pozwala na pełen przegląd tego, na jak różne sposoby możemy z widzem o owej współczesności rozmawiać. Różnorodność repertuarowa stanowi też najlepszy trening dla zespołu aktorskiego teatru.
/fragment programu konkursowego Dyrektora Wojciecha Malajkata/

Konferencja do obejrzenia: https://youtu.be/BOlrklYYBeM
materiały do pobrania:
plakaty do spektakli:
"Cud, że jeszcze żyjemy" projekt plakatu Andrzej Pągowski
"Historia miłosna" projekt plakatu Wojciech Stefaniak
Logotypy teatru
Materiały tekstowe do pobrania

Deklaracja dostępności