Sezon 2016/2017 w Teatrze Współczesnym

W sobotę 15 października w Teatrze Współczesnym odbyła się polska prapremiera sztuki „Lepiej już było…” Cat Delaney w reżyserii Wojciecha Adamczyka. W tym sezonie teatr przy Mokotowskiej 13 da jeszcze dwie premiery, obie na Scenie Głównej.

Kolejną realizacją będzie „Psie serce”, adaptacja opowiadania Michaiła Bułhakowa. Spektakl przygotuje Maciej Englert z udziałem zespołu teatru, z Borysem Szycem, Krzysztofem Wakulińskim oraz Andrzejem Zielińskim na czele. To opowieść o rzeczywistości radzieckiej u progu stalinizmu widziana oczami bezdomnego psa. Profesor Preobrażeński, luminarz nauki radzieckiej i europejskiej, prowadzi eksperymenty naukowe w poszukiwaniu sposobów odmładzania ludzkiego organizmu. Pies zostaje poddany eksperymentalnemu przeszczepowi. Zabieg ten przynosi nieoczekiwane skutki. To zdarzenie rodem z science fiction staje się dla autora pretekstem do niezwykle przenikliwej, gorzkiej diagnozy świata tworzonego przez rewolucyjne ideologie.

Ostatnią premierą w sezonie 2016/2017 będzie „Czas Barbarzyńców” Dona Taylora w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, od września etatowego reżysera Teatru Współczesnego. To przypowieść o słabnącej demokracji liberalnej w Imperium Rzymskim, dawnym, a zarazem współczesnym, w którym niespodziewanie władzę przejmują Barbarzyńcy. Nie przyszli oni znikąd, okazuje się, że byli tam cały czas. W wyniku radykalnych decyzji nowej ekipy rządzącej rozpoczyna się proces upadku dotychczasowych wartości, obyczajów i kultury. Jednak autor nie koncentruje się wyłącznie na politycznym wymiarze tej historii, pokazuje, jak polityczny żywioł wpływa na codzienne życie, jak rozpadają się przyjaźnie, kompromitują elity. Będzie to polska prapremiera tego tekstu.

Deklaracja dostępności