Requiem (Aszkawa) - warsztaty. Studio Teatralne

Opis

Przygotowywana premiera jest próbą podsumowania pracy STUDIA TEATRALNEGO. WARSZTATÓW SZTUKI SCENICZNEJ. - pierwszej edycji projektu edukacyjnego przygotowanego i przeprowadzonego przez Teatr Współczesny dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przedstawienie trwało 75 min. bez przerwy.
Autor: Hanoch Levin (ur. 18 grudnia 1943, Tel Aviv, Izrael - zm. 18 sierpnia 1999, Tel Aviv, Izrael)

Izraelski dramaturg, powieściopisarz, poeta, reżyser, autor skeczów, tekstów piosenek i książek dla dzieci. Uznawany w swym kraju za jednego z najważniejszych współczesnych dramaturgów Pochodził z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny. Po odbyciu służby wojskowej w izraelskiej armii studiował filozofię i literaturę hebrajską na Uniwersytecie w Tel Avivie w latach 1964-1967.

W 1965 roku rozpoczął współpracę z wydawanym przez Uniwersytet pismem "Dorban", na łamach którego debiutował jako poeta i publicysta. W swych satyrycznych tekstach ostro atakował izraelską mentalność i stosunek Izraelczyków do arabskiej mniejszości. Choć nigdy nie należał do żadnej partii politycznej jego lewicowe i liberalne poglądy, znajdujące swe odbicie także w jego twórczości, wywoływały wiele kontrowersji. Pisarz podważał bowiem niejednokrotnie fundamenty narodowych etosów, szowinizmu i nietolerancji.

W 1966 roku debiutował jako prozaik na łamach izraelskiego pisma "Haaretz", w którym opublikował opowiadanie "Stubborn Diana". Jego debiut został bardzo życzliwie przyjęty przez środowiska literackie.  Pierwszym utworem dramatycznym Levina, który przyniósł mu prawdziwy sukces była komedia "Hefez", której premiera w reżyserii Oded Kottler odbyła się w marcu 1972 roku w Haifa Theater.

W latach siedemdziesiątych, poza utworami dramatycznymi, które pisał i sam reżyserował w Haifa Theater i Cameri, powstały jego dwa scenariusze filmowe: "Folch" (z współpraca z Danny Wolman), wyreżyserowany w 1972 roku przez Danny Wolman i "Fantasy on a romantic theme" Vitka Tracza w 1977. Oba filmy zyskały duże uznanie krytyki, lecz nie spodobały się publiczności.

Napisał pięćdziesiąt siedem dramatów, z których najważniejsze to: "Varda'leh's Youth" (Cameri Theatre,1974), "Krum" (Cameri Theatre, 1975), "Popper" (Cameri Theatre, 1976), "The suitcase packers" (Cameri Theatre, 1983), "The labor of living" (Habima National Theatre, 1989), "Can't choose" (Cameri Theatre, 1990), "Hops and hopla" (Cameri Theatre, 1991), "The wondrous woman within us" (Khan Theatre, 1994), "The Whore from Ohio" (Cameri Theatre, 1996) "Requiem" (Cameri Theatre, 1999).

Za życia pisarza wystawiono trzydzieści trzy jego sztuki, z których dwadzieścia dwie sam reżyserował w teatrach Tel Avivu, Haify, Jerozolimy. Twórczość Levina to nie tylko polityczne satyry. W utworach swych odwołuje się do wątków mitologicznych i biblijnych, jednak przede wszystkim ukazuje egzystencjalne problemy człowieka końca XX wieku, człowieka cierpiącego i zadającego cierpienia innym.

Ostatnie miesiące swego życia spędził w szpitalu ciężko chory na raka. Zmarł w Tel Avivie mając pięćdziesiąt sześć lat.


Premiera

  • 24-01-2015 / Scena w Baraku
Deklaracja dostępności