Kim jest pan Schmitt?
Gaslighting, Reda Paweł Haddad, Teatr dla wszystkich, 4 kwietnia 2023

O spektaklu „Kim jest pan Schmitt?” Sébastiena Thiéry’ego w reżyserii Jarosława Tumidajskiego w Teatrze Współczesnym w Warszawie pisze Reda Paweł Haddad.

Mamy teatralny hit. Odpowiednio mieszczański i przykrojony pod znane tradycje Teatru Współczesnego w Warszawie. Jest stół, krzesła, mieszkanie. Wspaniałe, gęste i zniuansowane aktorstwo. 

Stary, dobry Teatr Współczesny pod dyrekcją Macieja Englerta

Dzwoni telefon, którego nikt nie montował. W szafie są ubrania kogoś innego, na regale obce książki, a klucz nie otwiera drzwi do domu. W tej nieco kafkowskiej sytuacji poznajemy Pana i Panią Baran. Zwykły dzień, który zmienia wszystko. W mieszkaniu pojawia się policjant, który podejrzewa włamanie, oraz lekarz psychiatra – aby wykazać kto naprawdę zwariował.

Życie to przede wszystkim iluzja, którą sami sobie tworzymy

Pan Baran próbuje myśleć samodzielnie. Kto decyduje kiedy coś jest rzeczywistością? To nie jest spektakl tylko o jakimś zwariowanym mieszczaninie, któremu coś się pomyliło, tylko bardzo subtelny, lekki i inteligentny pamflet na narzucany przez media i polityków nowy obraz świata. W co już uwierzyliśmy i co wmówiono nam jeszcze gdy byliśmy dziećmi. Co jeszcze zostanie wmówione, w imię „politycznej poprawności i „planetarnego” myślenia?

Pan Baran opiera się, ale ostatecznie przyjmuje zmiany.  Akceptuje. Nawet pomaga. Chce być lubiany, potrzebny, szanowany. Nawet jeżeli to oznacza, że jest już kimś innym. Dlatego ibsenowski koniec nie zaskakuje.

Doskonała obsada

Andrzej Zieliński i Agnieszka Suchora tworzą duet idealny. Grają na najwyższym poziomie aktorskiego rzemiosła. Jesteśmy zachwyceni od ich pierwszego dialogu na scenie. Każda minuta nasycona ich obecnością daje poczucie bardzo realnego i przyjemnego uczucia zachwytu dla ich aktorskiej konsekwencji w budowaniu roli. Na drugim planie widzimy wyrazistego, eksplodującego energią i zwierzęcością Mariusza Jakusa w roli Policjanta i zaskakującego w bardzo stonowanej, ciekawej formalnie i charakterystycznej roli Lekarza – Jakuba Kamieńskiego.

Gdzie jest rzeczywistość?

„Kim jest pan Schmitt?” Sébastiena Thiéry’ego w reżyserii Jarosław Tumidajskiego to teatralny przebój.  Inteligentny, przewrotny tekst,  funkcjonalna, podkreślająca akcję scenografia Katarzyny Kornelii Kowalczyk, piękne światło Katarzyny Łuszczyk i wyraziści, charyzmatyczni aktorzy dysponujący mistrzowskim warsztatem. Reżyser wraz z ekipą realizatorów zrobili świetną robotę na ważny temat!

Link do żródła>>

Deklaracja dostępności