Zabójca
Zbrodnia i przebaczenie, Tomasz Miłkowski, Stolica, 01.02.2013

Andriej (Mateusz Król) wierzy w swój szczęśliwy los. Kiedyś miał razem z kolegą iść do technikum, ale ciężko się rozchorował. Ostatecznie kolega skończył karierę jako robotnik, a on studiuje i świat stoi przed nim otworem. Teraz też ma szczęście. Sieka (Michał Mikołajczak), miejscowy król hazardu, któremu „wisi” 12 tysięcy, daje mu szansę. Jeśli zabije innego dłużnika, jego karciany dług pójdzie w niepamięć.

W zabójczej misji towarzyszy mu Oksana (Kamila Kuboth), dziewczyna Sieki. Ta sprawa ich zbliża i każe ponownie spojrzeć na życie. „Zabójca” Aleksandra Mołczanowa nie jest wprawdzie „Zbrodnią i karą”, ale z Dostojewskiego czerpie główny motyw. Student Andriej niczym Raskolnikow staje przed dylematem: zabić czy nie zabić. Autor ukazuje zagubienie moralne młodych ludzi, którzy nie potrafią dokonywać wyborów. Wystraszeni przybysze z prowincji próbują odnaleźć się w miejskim świecie i stają się łatwym łupem silniejszych. Rozglądają się za szczęściem i oparciem w Bogu (choć w jego istnienie dawno przestali wierzyć, szukają przebaczenia).

Mołczanow nie odkrywa nieznanych lądów, ale przekonuje, zwłaszcza że przedstawia tę historię metodą zbliżoną do techniki pisarskiej Wyrypajewa, w którego dramatach częściej się opowiada, niż unaocznia wydarzenia. Młodzi aktorzy we Teatrze Współczesnym  – u boku Marii Mamony (matka Andrieja) – wykazują się scenicznym słuchem, unikając pułapki patosu i akcentując humorystyczne fragmenty opowieści.

Nie po raz pierwszy Teatr Współczesny odkrywa dla stołecznego widza utalentowanego dramaturga z Rosji.

Deklaracja dostępności