<<< menu     <<< wstecz


 

PETR ZELENKA

TEREMIN


Premiera 28 kwietnia 2007 r.

Lata 1927-37 należą do barwniejszych dziesięcioleci w historii Stanów Zjednoczonych, to "dekada dolara", szampańskich zabaw i prohibicji, zorganizowanej przestępczości, kultury masowej i rewolucji obyczajowej, ale też i Wielkiego Kryzysu. Na takim tle toczy się akcja najnowszej sztuki Petra Zelenki. Tytułowy bohater, Lew Sergiejewicz Teremin, rosyjski fizyk i pełen pasji wynalazca, twórca bezdotykowego instrumentu muzycznego, zwanego "tereminvoxem", jest postacią autentyczną, a wydarzenia opisane w sztuce oparte są na faktach. Doceniony swego czasu przez samego Lenina, zostaje wysłany za granicę w celu propagowania radzieckiej myśli technicznej. Dzięki oddaniu i przedsiębiorczości przyjaciół oraz zauroczonych nim kobiet robi w Stanach błyskotliwą karierę, zdobywa kilka patentów i staje się prekursorem wielkich showmanów muzyki elektronicznej, przyciągającym tłumy na stadionach. Jak się jednak okaże, nie to było głównym zadaniem powierzonym Tereminowi przez sowieckich mocodawców, zaś "tereminvox" w swoim pierwotnym założeniu, nie był wcale instrumentem muzycznym, a radziecki obywatel poza granicami swej ojczyzny, w wolnym kraju - wolnym człowiekiem.
Premiera światowa sztuki miała miejsce w Pradze 17 listopada 2005 roku w reżyserii autora.

Petr Zelenka - scenarzysta, reżyser, dramaturg. Urodził się w Pradze w 1967 r. W 1991 r. ukończył scenopisarstwo w Praskiej Szkole Filmowej. Już jego debiut "Guzikowcy" odniósł międzynarodowy sukces. Napisał "Opowieść o prawdziwym szaleństwie" wielokrotnie inscenizowaną na polskich scenach oraz "Rozkład jazdy". Autor scenariusza do popularnego w Polsce filmu Davida Ondříčka "Samotni" oraz autor i reżyser "Roku diabła", słynnego filmu o Jaromirze Nohavicy.
Jest laureatem m.in.: rotterdamskiego Tygrysa 1998, Złotej Róży MFF Bergamo, łagowskiego Srebrnego Grona, Nagrody Publiczności MFF Saloniki i MFF Warszawa, nagród FIPRESCI i Jury Ekumenicznego Festiwalu w Mannheim, o najwyższych i licznych nagrodach we własnym kraju, nie wspominając.


PRZEDSTAWIENIE TRWA 2 godz. 20 min., 1 PRZERWA


więcej zdjęć - >>>>

recenzje - >>>> 

SCENA W BARAKU
DZIŚ GRAMY REPERTUAR MIESIĄCA SPEKTAKLE W REPERTUARZE KASA - ZAMÓWIENIA
NASI SPONSORZY W PRÓBACH AKTUALNOŚCI PLAN WIDOWNI
ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY ZESPÓŁ ADMINISTRACYJNY I TECHNICZNY GALERIA
SEKRETARIAT ARCHIWUM LINKI POCZTA-KONTAKT
Copyright © 2002 - 2010 TEATR WSPÓŁCZESNY. Wszystkie prawa zastrzeżone.