<<< menu     <<< wstecz


 

William Nicholson

ODWRÓT

(The Retreat from Moscow)

Prapremiera polska w październiku 2000 r.
na Scenie w Baraku.

Mijają właśnie 33 lata małżeństwa Alicji i Edwarda. Małżeństwa, w którym wprawdzie ostatnio coś zaczęło się psuć, ale - jak sądzi żona - wystarczy trochę dobrej woli obu stron, otwartej szczerej rozmowy, żeby wspólne życie odzyskało dawny blask i dawną intensywność uczuć. Kiedy odwiedza ich dorosły syn Jamie, Alicji wreszcie udaje się sprowokować męża do analizy ich związku, ale wtedy rzeczy przyjmują dla wszystkich zupełnie nieoczekiwany obrót.

William Nicholson urodził się w 1948 roku, dorastał w Sussex i Gloucestershire. Pracował w telewizji BBC, zrealizował tam ponad 40 filmów dokumentalnych. Kiedy postanowił pisać, zaczął od powieści, ale wkrótce przerzucił się na sztuki telewizyjne. Jego dramaty "Cienista dolina" (Shadowlands, 1985) i "Life story" (1987) zdobyły nagrodę BAFTA (przyznawaną co roku najlepszym programom brytyjskiej telewizji).

Wielokrotnie nagradzano napisane przez Nicholsona scenariusze filmów telewizyjnych "Sweet as You Are" (1988) i "The March" (1989). Dokonana przez autora sceniczna adaptacja "Cienistej doliny" została uznana przez dziennik "Evening Standard" za najlepszą sztukę roku 1990. Za scenariusz filmowy, oparty na tej sztuce, Nicholson otrzymał nominację do Oskara. Napisał także scenariusze do filmów "Serafina!" (z Whoopi Goldberg) i "Nell" (z Jodi Foster), "Rycerz króla Artura" (First Knight) z Seanem Connery'm., Richardem Gerem i Julią Ormond, "Szara Sowa" (Grey Owl) z Piercem Brosnanem i "Gladiator". Sam wyreżyserował według własnego scenariusza film z Sophie Marceau "Firelight". Dla teatru napisał, wystawioną w Chichester Festival Theatre, sztukę "Katherine Haward". Następna sztuka teatralna, "THE RETREAT FROM MOSCOW (ODWRÓT)" miała także w Chichester swoją prapremierę, 6 października 1999 r.

Nicholson mieszka w Sussex z żoną i trojgiem dzieci.

Autor o sztuce

Dawno temu, w wieku 21 lat, przeżyłem nieszczęśliwą miłość i miałem złamane serce. Matka usiłowała mnie pocieszać, ale byłem tak zrozpaczony, że nie chciałem słuchać, nie wierzyłem jej, że czas uleczy rany. Wtedy matka wpadła na pomysł. Kochała angielską poezję i miała fenomenalną pamięć. Zasiadła do maszyny i spisała wszystkie te wiersze, które mówiły o cierpieniach po utraconej miłości. Ułożyła z nich coś w rodzaju antologii i dała mi ją mówiąc: "Inni też to przeżywali". Nie sądzę, żebym był jej wtedy specjalnie wdzięczny, ale mimo to często kartkowałem antologię matki - i w końcu przyniosła mi ukojenie. W "ODWROCIE" wykorzystałem to wspomnienie; okoliczności w sztuce są inne, lecz antologia jest autentyczna. Postaci występujące w sztuce cytują fragmenty wierszy zapamiętanych przez moją matkę.

PRZEDSTAWIENIE TRWA 150', 1 PRZERWAfot. Maciej Englert

więcej zdjęć ->>>>

RECENZJE ->>>>


Nagroda dla Marty Lipińskiej w plebiscycie publiczności
XL Rzeszowskich Spotkań Teatralnych
za najlepszą rolę kobiecą Spotkań - ( rola Alicji w Odwrocie ).


Nagroda Publiczności VIII Festiwalu Sztuk Przyjemnych w Łodzi
dla Najlepszej Aktorki (Marty Lipińskiej) za rolę Alicji
w sztuce Williama Nicholsona "Odwrót" w reżyserii Macieja Englerta

 

SCENA W BARAKU
DZIŚ GRAMY REPERTUAR MIESIĄCA SPEKTAKLE W REPERTUARZE KASA - ZAMÓWIENIA
NASI SPONSORZY W PRÓBACH AKTUALNOŚCI PLAN WIDOWNI
ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY ZESPÓŁ ADMINISTRACYJNY I TECHNICZNY GALERIA
SEKRETARIAT ARCHIWUM LINKI POCZTA-KONTAKT
Copyright © 2002 - 2007 TEATR WSPÓŁCZESNY. Wszystkie prawa zastrzeżone.